22 СІЧНЯ - ДЕНЬ СОБОРНОСТІ УКРАЇНИ

Дата: 21.01.2021 21:35

22 січня 2021 року будемо відзначати 102 річницю проголошення Акта Злуки Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки — однієї з ключових подій Української революції 1917–1921 років.

День соборності України — одне зі знакових свят українського державотворення після Дня незалежності України. Перше офіційне відзначення свята Соборності на державному рівні відбулося 22 січня 1939 року в Карпатській Україні. Тоді закарпатці нагадали про волю українців, висловлену 21.01.1919 на з’їзді Всенародних зборів у м. Хуст — про приєднання Закарпаття до Української Народної Республіки зі столицею в Києві. Тоді ж відбулася 30-тисячна демонстрація українців, які спеціально прибули до столиці Карпатської України.

Власне День Соборності України встановлено 1999 року Указом Президента напередодні 80-ї річниці проголошення Акта Злуки.

Цікаво знати

• УНР — перша українська держава у 20 столітті, а 24 серпня 1991 року фактично відбулося відновлення незалежності
  • УНР першою серед нових держав у Східній Європі  проголосила незалежність — раніше, ніж країни Балтії, Польща й Чехія
  •  проголошення Акта злуки УНР і ЗУНР 22 січня 1919 року — історичне явище об’єднання українських земель в єдину державу.