До уваги власників та користувачів земельних ділянок! Новий податок на землю : хто та скільки платитиме ?

Дата: 18.10.2023 16:19

Внесеними Законом України від 30.11.2021 №1914-ІХ змінами до Податкового кодексу України,  впроваджено нову систему оподаткування сільськогосподарських товаровиробників: введено поняття мінімального податкового  зобов’язання  для сільськогосподарських товаровиробників – власників, орендарів або користувачів сільськогосподарських угідь.

Мінімальне податкове зобов’язання (МПЗ) — це мінімальна величина податкового зобов’язання із сплати податків, зборів, платежів, пов’язаних з виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції та/або з власністю та/або користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь.

Хто повинен платити?

У Податковому кодексі України зазначено, що до платників мінімального податкового зобов'язання належать:

• власники земельних ділянок, віднесених до с/г угідь;
  • користувачі, орендарі земельних ділянок віднесених до с/г угідь, які не передали ділянки до суборенди;
  • користувачі земельних ділянок віднесених до с/г угідь на інших умовах (емфітевзис), які не передали ділянки до суборенди.

Громадянам-власникам землі, що не передали в оренду свої наділи і використовують їх самостійно, не потрібно обраховувати МПЗ, Державна податкова служба здійснить таке нарахування і сформує Податкове повідомлення-рішення.

Підпунктом 170.14.3 п. 170.14 ст. 170 Податкового Кодексу  встановлено, що визначення загального мінімального податкового зобов'язання фізичним особам, які не зареєстровані як фізичні особи - підприємці, здійснюється контролюючими органами за податковою адресою таких осіб до 1 липня року, наступного за звітним.

Отже, вперше з 01.01.2023 по 01.07.2023. фізичні особи, які не зареєстровані як фізичні особи - підприємці, отримують податкове повідомлення - рішення з детальним розрахунком суми річного податкового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб за земельні ділянки, віднесені до сільськогосподарських угідь

Розрахунок МПЗ:

Мінімальне податкове обов'язково вважається за формулою, що прив'язана до нормативно-грошової оцінки ділянки або нормативно-грошової оцінки 1 га в області, де вона розташована, з урахуванням індексацій.

Порядок розрахунку МПЗ визначено ст. 38-1 Податкового кодексу України та обчислюється за відповідними формулами:

• нормативна грошова оцінка, яких проведена —      МПЗ = НГОд x К x М / 12
  • нормативна грошова оцінка, яких не проведена — МПЗ = НГО x S x К x М / 12

МПЗ — це мінімальне податкове зобов’язання;

НГОд — нормативна грошова оцінка відповідної земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації;

НГО — нормативна грошова оцінка 1 гектара ріллі по АР Крим або по області з урахуванням коефіцієнта індексації;

S — площа земельної ділянки  в гектарах;

К — коефіцієнт, що становить 0,05 (за 2022 та 2023 роки коефіцієнт «К» застосовується із значенням 0,04,

М — кількість календарних місяців, протягом яких земельна ділянка перебуває у власності, оренді, користуванні на інших умовах (емфітевзис).

Звертаємо увагу,

«Щоб розуміти, хто повинен платити МПЗ, необхідно впевнитись, чи перебуває земельна ділянка в офіційній оренді (чи зареєстровано право на користування в Реєстрі речових прав). Якщо ділянка знаходиться в офіційній оренді, то МПЗ сплачуватиме орендар. Якщо така ділянка не перебуває в офіційній оренді і право на користування на таку ділянку не зареєстровано в Реєстрі речових прав, то МПЗ сплачуватиме власник землі.

Тому рекомендуємо всім громадянам, які передали свої земельні ділянки  у користування аграріям перевірити чи таке користування є офіційним»

Щоб дізнатися про наявність податкового повідомлення для оплати податку, звертайтеся до землевпорядника, що знаходиться в приміщенні ЦНАПу Степанської селищної ради.