Степанська ТГ

Рівненська область, Сарненський район

Сьогодні 28 червня до Степанської територіальної громади завітали патріоти з Березнівщини, щоб спільно вшанувати Героїв України. Голова громади – Петро КРОТ та депутати разом із гостями відвідали пам’ятку історії в с.Труди.

Дата: 29.06.2021 00:37
Кількість переглядів: 1025

       Сьогодні   до Степанської територіальної громади  завітали патріоти з Березнівщини, щоб  спільно  вшанувати Героїв України.

       Голова громади – Петро КРОТ та депутати разом із гостями відвідали пам’ятку історії в с.Труди.

Фото без опису

Пам’ятка – історії

Хата Гната Гожого була колискою та шттабом «Поліської січі» (згодом УПА).

Фото без опису

Про хутір Труди і перебування у ньому Тараса Бульби-Боровця, який тоді користувався псевдонімом «Гонта», існує чималий масив інформації. Окрім спогадів, про це свідчать протоколи допитів заарештованих учасників бульбівського підпілля, агентурні донесення, що зберігаються в Галузевому архіві СБУ.  Низку з них опублікував Володимир Сергійчук у книзі «Тарас Бульба-Боровець. Документи. Листи. Статті». Ось уривок із протоколу допиту Михайла Гожого: «Примерно через неделю после прихода БОРОВЦА к Григорию (Кудрі у Погулянку –І.О.) он перешел жить к моему дяде ГОЖЕМУ Павлу Степановичу(на хутір Труди- І.О.), эту квартиру устроил ему я, т. к. меня об этом просил Григорий.
Через 2—3 дня БОРОВЕЦ от дяди Павла ушел, сказав, что вернется, ушел, как я знал с его слов, в гор. Сарны…

Второй раз “Гонта” уходил в гор. Ровно, был во Львове, встречался со “Степаном” (Володимиром Робітницьким- крайовим провідником ОУН на Волині -І.О.) и когда вернулся, то вскоре собрался и ушел в восточные области. Объясняя свой уход главным образом тем, что эти “ОУН”-овцы, делая упор на “Степана”, могут не за что убить.
БОРОВЕЦ-Гонта” от моего дяди Павла с хутора Труды Степанского района ушел 17—18 октября (1940 року –І.О.) с намерением через 5—6 недель вернуться.
ВОПРОС: Кто посещал и вел разговоры с БОРОВЦОМ- “Гонтой” в то время, когда он жил у ГОЖЕГО Павла Степановича?
ОТВЕТ: Большей частью с БОРОВЦОМ-‘Гонтой”, когда он проживал у Павла ГОЖЕГО, встречались КУДРЯ Григорий, ШУМЛЯНСКИЙ Константин Александрович и я.
Правда, один раз с БОРОВЦОМ у Павла встречался […] (прізвище видалено, очевидно, тому, що це був агент НКВД, аби ніхто не зміг звести порахунки –І.О.) (имя, отчества не знаю), учитель по специальности, раньше работал в Александрии, где проживает в настоящее время я не знаю […]. Зачем сказать точно приезжал (…) в Степань, не знаю, но из разговора с ним можно понять, что для проверки «Гонты», проводит или нет он УНР-ровскую работу в м. Степань и это задание, как я вывел, он получил от “Степана”.
С […] мы встречались в воскресенье, числа не помню, договорились. что в понедельник в 10 часов утра он придет ко мне, и тогда я отведу его к БОРОВЦУ-Гонте”, что я сделал впоследствии, спрося перед этим “Гонту”, могу ли привести к нему […]. Он ответил, что да.
При встрече и разговоре я присутствовал. “Гонта” со своей стороны, на вопрос […], что тобой — “Гонтой” — сделано в целях организации УНР, ответил, что закладывать УНР-овские организации в Западных областях мне не разрешил начальник-руководитель организации “ОУН” — Степанов, поэтому мной по части налаживания организации “УНР” ничего не сделано».
Михайло Боришкевич, наприклад, стверджує, що в хаті Івана Гожого на Вітраківці – найзаселенішій частині Трудів Тарас Бульба привселюдно читав кіносценарій «Людожерів» про голодомор в Україні 1933 року. Він же згадує про одного з найхоробріших вояків УПА Бульби-Боровця Івана Данильця із Трудів, якій поліг у бою з гітлерівцями за Людвипіль (нині Соснове –І.О.)
У своїх спогадах Данило Немчук розповідає про перебування Бульби-Боровця на хуторі Труди у квітні 1943 року, коли поляки з червоними партизанами нападали на сусіднє село Бутейки. Отаман тоді пропонував допомогу бандерівському командирові Дубовому, але той від неї відмовився.
Тобто фактів про те, що Труди були тісно пов’язані з повстанським рухом Бульби-Боровця, є чимало. Відтак вважаю, що цілком заслужено тут насипано курган і встановлено пам’ятний хрест. Як свідчить підпис, стоїть він на місці хати Гната Гожого.  Найчастіше мова іде про перебування отамана Бульби-Боровця у Павла Гожого.

Також після відвідин памятки та вшанування героїв голова громади провів невеличку екскурсію Нашою Громадою

Фото без опису



« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Результати опитування

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь